Co to jest fulfilment?

25
07 2022
Fulfillment - Kluczowa koncepcja w logistyce i e-commerce - Blog ENEMER.pl

Zajmujesz się sprzedażą internetową i nie wiesz jak zorganizować niezawodne magazynowanie i szybką dostawę towaru? Zwróć uwagę na firmy świadczące usługi fulfilment.

Dlaczego fulfilment jest potrzebny?

Fulfillment to model sprzedaży online, w którym cała logistyka sklepu internetowego jest przejmowana przez operatora zewnętrznego.

Usługi fulfilmentu dla marketplace umożliwiają sprzedawcom detalicznym i hurtowym sprzedaż towarów bez ponoszenia dodatkowych kosztów finansowych. Rozwiązanie takich problemów, jak wynajem powierzchni magazynowej lub zatrudnianie pracowników, przejmuje operator fulfillment.

Zadania, które można delegować:

 1. Magazynowanie towarów.Operator przyjmie i posortuje towar. Sprawdzi jego ilość, naniesie oznakowanie, sporządzi dokumentację sprawozdawczą. W zależności od ilości i rodzaju ładunku wybierze miejsce do przechowywania w magazynie.
 2. Kompletacja i pakowanie zamówień. Jak tylko kupujący zamówi produkt, operator zajmie się kompletacją niezbędnych pozycji. Wybierze odpowiednie materiały opakowaniowe w oparciu o wymagania konkretnego marketplace — Amazon, Allegro i innych platform e-commerce.
 • Dostawa do klienta lub magazynu marketplace.Operator dostarczy niezbędne towary do punktu odbioru lub na adres kupującego za pośrednictwem firmy kurierskiej.
 1. Zwrot towaru. Operator zajmie się przetwarzaniem zwrotów i opinią klientów, którzy nie są zadowoleni z dostarczonego towaru.

Firmy fulfilmentowe oferują pełny lub częściowy outsourcing, w którym dostawca może wybrać taryfę optymalną dla swojego budżetu.

Fulfilment

Schemat współpracy

Firma fulfilment oferuje prosty i przejrzysty schemat współpracy:

 • Odbiera towary od sprzedawcy lub dostawcy.
 • Znakuje indywidualnym kodem kreskowym, wprowadza informacje do systemu księgowego.
 • Sortuje towary, organizuje miejsca przechowywania w magazynie.
 • Po otrzymaniu wniosku na dostawę pakuje produkty zgodnie z wymaganiami konkretnego marketplace. 
 • Wysyła towar do magazynu marketplace lub klienta końcowego.
 • Zajmuje się obsługą zwrotów, jeśli towar nie dotarł do klienta.

Operatorzy współpracują z osobami prawnymi na podstawie formalnych umów. Podejmują wszelkie ryzyko, odpowiadając za bezpieczeństwo towarów podczas przechowywania i transportu. W przypadku uszkodzenia lub utraty towarów rekompensują dostawcy poniesione straty.

Kto potrzebuje usług fullfilment?

Fulfillment jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i działających od dawna firm produkujących i sprzedających różne grupy towarów. Jest to świetna opcja dla tych przedsiębiorców, którzy nie chcą lub nie mają możliwości inwestowania pieniędzy w organizację i rozwój logistyki, wynajem powierzchni magazynowych.

Usługi outsourcingowe przydadzą się tym, którzy chcą zoptymalizować lub skalować swoją działalność. Mianowicie:

 • umocnić pozycję na rynku swojego regionu,
 • rozwinąć geografię sprzedaży,
 • zmniejszyć koszty wynajmu powierzchni magazynowej i zatrudniania pracowników.

Taryfy usług fulfilment są dostępne zarówno dla średnich, jak i małych firm. Większość operatorów pobiera opłaty tylko za wykonane prace, na przykład za ilość towarów, które należy wysłać, przechowywać lub dostarczyć. Jest to bardziej opłacalne, niż samodzielne wynajęcie magazynu, zatrudnienie odpowiedniego personelu, znalezienie kuriera lub opłacanie usług kurierskich innej firmy.

Usługi outsourcingowe to korzystna opcja dla:

 • marek i dużych sieci handlowych, które przeszły ze sprzedaży offline na sprzedaż online;
 • małych sklepów i producentów bez doświadczenia w handlu.

Dla pierwszej grupy klientów fulfillment to świetny sposób na zorganizowanie wysokiej jakości usług i szybkiej dostawy dla stałych klientów. Dla drugiej to możliwość nawiązania współpracy i skutecznego konkurowania na rynku.

Zalety fulfilmentu

Zalety fulfilmentu

Współpraca z operatorem fulfillment pozwala na szybkie usprawnienie procesu logistycznego — od wysyłki towaru do przekazania go w ręce kupującego.

 1. Dla początkujących przedsiębiorców jest to okazja, aby uniknąć błędów i strat finansowych na etapie tworzenia firmy, a także nie spotkać się z negatywnymi opiniami z powodu niskiej jakości opakowania lub opóźnień w dostawie.
 2. Dla doświadczonych biznesmenów fulfillment to skuteczny sposób sprzedaży w konkurencyjnych cenach.

W przypadku każdej firmy ostateczny koszt towaru obejmuje koszty jego logistyki: jeśli nie zostanie ustalony, koszty będą namacalne. Fulfilment pomaga tego uniknąć.

Główne zalety współpracy z operatorami fulfilmentowymi:

 • Możliwość szybkiego rozwoju firmy. 

Przekazując operatorowi wszystkie rutynowe zadania związane z produktem, dostawca zyskuje czas na promocję swojego biznesu: teraz może skoncentrować się na marketingu, wprowadzaniu nowych pozycji i innych kluczowych kwestiach dla rozwoju firmy.

 • Obniżenie kosztów finansowych.

Rezygnując z samodzielnego przechowywania, pakowania lub dostarczania zamówień, dostawca eliminuje potrzebę wynajmu magazynu, zatrudniania dodatkowych pracowników, kupowania sprzętu lub opakowań spełniających wymagania marketplace.

 • Podniesienie jakości usług.

Ugruntowane i sprawdzone schematy pracy firm fulfilmentowych pozwalają na wysokiej jakości pakowanie towarów, szybkie dostarczanie ich do klienta i terminowe przetwarzanie zastrzeżeń ze strony klientów.

Sklepy internetowe i producenci, którzy korzystają z usług fulfilment, nie są ograniczeni do swojego regionu. Operator pomoże zorganizować dostawę do innych miast i krajów, wybierając najbardziej ekonomiczny sposób.

Chcesz zlecić operacje na towarach? Z rozwagą podejdź do wyboru firmy fulfilmentowej. Najlepszą opcją jest skorzystanie z usług kilku operatorów i wybranie na potrzeby długoterminowej współpracy tego najbardziej odpowiedzialnego.

Przeczytaj także:
01.09.2023
Organizacja magazynu w sklepie internetowym - jak skrócić czas realizacji zamówień?
Czytaj więcej
29.08.2023
Logistyka zwrotów - jak skutecznie zarządzać procesem zwrotów towarów?
Czytaj więcej
21.06.2023
Obsługa klienta e-Commerce: tendencje 2023
Czytaj więcej
26.04.2023
Outsourcing logistyczny: co to jest i jakie korzyści przynosi dla biznesu?
Czytaj więcej
25.07.2022
Przewodnik po 3PL: dlaczego potrzebujesz go do skalowania swojego biznesu
Czytaj więcej
2022