Koncepcja lean management w logistyce kontraktowej - usprawnienia procesowe i eliminacja marnotrawstwa

20
02 2024
Koncepcja lean management w logistyce kontraktowej - usprawnienia procesowe i eliminacja marnotrawstwa

W przypadku wielu firm niezależnie tak naprawdę od tego, w jakim sektorze działają, niezwykle ważne jest sprawne zarządzanie. Często to właśnie ono jest kluczem do sukcesu rynkowego, a tym samym osiągnięcia satysfakcjonujących dochodów. Jednym z elementów efektywnego zarządzania we współczesnych firmach jest koncepcja lean management. W jaki sposób działa ona w logistyce kontraktowej w szczególności na usprawnienia procesowe, a także na eliminację marnotrawstwa?

Czym jest lean management?

Lean management jest koncepcją, której celem jest uproszczenie procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów i podnoszeniu jakości świadczonych usług. Zgodnie z koncepcją logistyka magazynowa ma być zawsze na najwyższym poziomie.

Główną ideą lean management jest lean manufacturing, choć ta pierwsza jest znacznie bardziej rozbudowana i udoskonalona, przez co można wykorzystywać ją w niemal wszystkich obszarach działalności przedsiębiorstwa, a nie tylko w produkcji. Lean management to koncepcja, tora umiejętnie wykorzystana doskonale nadaje się do ograniczenia marnotrawstwa i usprawnienia pracy w przedsiębiorstwie w każdym z działów. Dodatkowo jest uniwersalna i elastyczna, przez co koncepcja może być zaadaptowania do dowolnych warunków. Jeżeli firma nie jest w stanie sama wprowadzić koncepcji, może skorzystać z usługi, jaką jest doradztwo logistyczne.

Na jakich zasadach działa lean management?

Koncepcja funkcjonowania lean management jest bardzo prosta, ponieważ oparta jest na czterech głównych celach, które są ze sobą powiązane. Oto, na czym opiera się ta koncepcja:

  • wysoka integracja i skrócenie procesu produkcyjnego,
  • terminowość dostaw przy zachowaniu partnerskiej współpracy z dostawcami,
  • minimalizacja zapasów,
  • maksymalne wykorzystanie zdolności produkcyjnych.

Zasady obowiązujące w lean management są bardzo ogólne, co wbrew pozorom jest pozytywną stroną tej koncepcji. Dlaczego? Otóż dzięki temu ogólnemu charakterowi koncepcja może być wdrażana w przedsiębiorstwach działających w różnych branżach, niezależnie od ich struktury organizacyjnej.

Jakie zasady obowiązują w lean management? To przede wszystkim:

  • identyfikowanie wartości z puntu widzenia klienta - chodzi tu o wyeliminowanie wszystkich procesów i elementów, które nie będą dodawały żadnej wartości końcowemu produktowi czy też usłudze;
  • mapowanie strumienia wartości, czyli ścisła kontrola nad przepływem pracy firmy i wpływie poszczególnych działań na wartość produktu czy usługi;
  • ciągły przepływ wartości, czyli stworzenie płynnego procesu produkcyjnego lub dostarczania usługi;
  • zastąpienie systemu pchającego (push) systemem zasysającym (pull) - w tej zasadzie chodzi o to, by przedsiębiorcy planowali swoje zadania w myśl zasady, że to popyt napędza podaż (nigdy odwrotnie!);
  • ciągłe doskonalenie procesów na podstawie filozofii kaizen.

W lean management bardzo ważne jest to, by dokładać wszystkich starań, aby doszło do wyeliminowania marnotrawstwa i wszystkich tych procesów, które nie oddziałują pozytywnie na jakość wytwarzanego produktu bądź oferowanej usługi.

Lean management a logistyka kontraktowa

W logistyce kontraktowej koncepcja lean management to przede wszystkim usprawnienie procesów produkcyjnych oraz eliminacja marnotrawstwa. Efektem tego ma być osiągnięcie większej rentowności i efektywności. Zgodnie z koncepcją z działań firmy musi zostać wykluczona muda - to zbiór wszystkich czynności, które zużywają zasoby, jednak nie mają żadnych wartości ani nie wpływają pozytywnie na produkowany wyrób lub oferowaną usługę.

Ze względu na dużą efektywność działania w koncepcji lean management doskonale sprawdza się fulfillment dla e-commerce dający mnóstwo korzyści. Dzięki temu eliminacja marnotrawstwa będzie znacznie łatwiejsza, procesy produkcyjne zostaną zoptymalizowane, a czas oczekiwania na zamówienie znacznie się skróci. Fulfillment obejmuje wiele usług, w tym copacking polegający na ostatecznym przygotowaniu wyrobu do wysyłki i sprzedaży.

Logistyka kontraktowa z koncepcją lean management zakłada również zaangażowanie pracowników w procesy doskonalenia produktów i usług, a także w eliminowaniu zjawiska marnotrawstwa. Firmy korzystające z tej koncepcji powinny regularnie szkolić swój zespół w metodach lean. Kierownictwo powinno być również otwarte na pomysły pracowników, które mogłyby przyczynić się do usprawniania działania w dowolnym aspekcie.

Koncepcja lean magagement właściwie wdrożona ma wiele zalet. Nic zatem dziwnego w tym, że wiele firm działających w różnych sektorach gospodarki nie tylko w e-commerce decyduje się na prowadzenie jej zasad do swojej działalności. W końcu optymalizacja procesów i zmniejszenie poziomu marnotrawstwa pozwolą przedsiębiorcy zaoszczędzić niekiedy naprawdę sporo.

Zasady lean management są proste w zastosowaniu i zrozumienia - jednak gdyby pojawiły się jakiekolwiek trudności, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa w tym zakresie. Wielu przedsiębiorstwom, które działały zgodnie z koncepcją lean management udało się osiągnąć planowany sukces rynkowy.

Przeczytaj także:
10.09.2024
Fulfillment dla startupów - jak zacząć i na co zwrócić uwagę?
Czytaj więcej
08.08.2024
Sezonowe szczyty sprzedażowe - fulfillment a wzmożony ruch w e-commerce
Czytaj więcej
16.07.2024
Jak fulfillmentu pomaga sklepom internetowym zwiększyć sprzedaż?
Czytaj więcej
12.06.2024
Optymalizacja pracy magazynu sklepu internetowego - jak zaplanować?
Czytaj więcej
27.05.2024
E-commerce B2B i B2C w praktyce - podobieństwa i różnice
Czytaj więcej
24.05.2024
Dropshipping czy fulfillment - który model logistyczny wybrać?
Czytaj więcej
2022