Koszty magazynowania towaru w e-commerce - jak obliczyć?

22
02 2024
Koszty magazynowania towaru w e-commerce - jak obliczyć?

Wiele firm dąży to osiągania coraz wyższych profitów, przy dodatkowym zmniejszeniu kosztów magazynowania. To wymarzony scenariusz wielu przedsiębiorstw, który nie zawsze jest jednak łatwy lub wręcz możliwy do zrealizowania. W tym przypadku niezbędne jest przeprowadzenie dokładny analiz obszarów generujących koszty, co pozwoli na zwiększenie szans na efektywne zarządzanie procesami magazynowania.

Co wpływa na koszty magazynowania?

Magazynowanie czy jak kto woli składowanie produktów, jest jednym z nieodłącznych i przy okazji jednym z ważniejszych elementów logistyki. Z tym tematem musi zmierzyć się każda firma, która wytwarza swoje produkty, a następnie je magazynuje aż do momentu, w którym zostaną odebrane przez klientów lub kontrahentów. Magazynowanie związane jest z koniecznością poniesienia wielu kosztów. Jaka jest wysokość? To już zależne jest od sytuacji i od wielu różnorodnych czynników. Od czego zależna jest cena magazynowania? Czy magazynowanie z obsługą jest opłacalne?

Powierzchnia magazynowa

Koszty magazynowania są zróżnicowane, ponieważ ich wysokość zależna jest od wielu czynników. Niewiele firm ma na tyle środków i możliwości, by stworzyć swoje własne centrum logistyczne, dlatego w wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest wynajem długoterminowy. W tym przypadku wysokość kosztów zależna będzie między innymi od:

  • lokalizacji powierzchni magazynowej (im dalej od miasta tym może, ale nie musi, być nieco taniej);
  • kosztów eksploatacyjnych - tu zaliczyć można zakup, wynajem oraz konserwację różnego rodzaju urządzeń (wózki widłowe, suwnice, podnośniki itp.), ale również koszty ogrzewania, wody, gazu czy prądy. Wszystkie te koszta mogą być bardzo różnorodne, wszystko zależy od indywidualnych warunków funkcjonowania magazynu;
  • usług dodatkowych w magazynach często zachodzi potrzeba skorzystania z obsługi systemów magazynowych przez wykwalifikowane osoby, niezbędne jest też regularne serwisowanie wykorzystywanych pojazdów czy utrzymanie powierzchni w czystości - to wszystko usługi, które często zlecane są firmom zewnętrznym, a co za tym idzie, ich wykonanie będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami;
  • usług magazynowych - jeżeli magazyn znajduje się w pewnej odległości od siedziby firmy, konieczna jest ich ciągła obsługa, aby można było wykorzystać je zgodnie z przeznaczeniem. Dlatego w przypadku szacowania kosztów magazynowania należy również mieć na uwadzę cennik usług magazynowych. To między innymi koszty załadunku czy rozładunku, opłaty za handling czy miksowanie, folowanie, konfekcjonowanie itp.

 

Koszty serwisowania

Obliczając, ile kosztuje magazynowanie towaru, należy mieć na względzie również koszty serwisowania, wpływające nie tylko na bezpieczeństwo pracowników, ale również płynność działania i brak przerw w procesie produkcyjnym.

Koszty wynajmu sprzętu

Opłata za magazynowanie towaru to nie jedyny koszt, jaki firmy ponoszą, organizując centra logistyczne. Muszą również uiszczać opłatę za wynajem sprzętu, z którego korzystają, gdy nie mają własnych maszyn i urządzeń niezbędnych do tego, by praca firmy była płynna i niczym niezakłócona.

Koszty obsługi systemów informatycznych

Na działanie przedsiębiorstwa składa się wiele elementów. To nie tylko doświadczona kadra, ale również liczne systemy pozwalające na usprawnienie pracy firmy, planowanie procesów produkcyjnych itp. Ich zakup jest niezbędny, podobnie jak obsługa i jak łatwo się domyślić wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jak można obliczyć koszty magazynowe?

Istnieją pewne wzory pozwalające oszacować, ile będą wynosiły koszty magazynowania towaru. Można skorzystać między innymi z następującego schematu liczenia wydatków na utrzymanie magazynu.

Km = Mz*Sm

Gdzie:

Km - koszty magazynowania

Mz - przeciętny stan zapasów

Sm - wskaźnik kosztów magazynowy wyrażony w % wartości zapasów

Szacując koszty magazynowania towaru, należy pamiętać o tym, że:

  • koszty składowania będą stanowiły około 30-40% ogólnych wydatków na magazynowanie,
  • w rachunku należy uwzględnić również koszty manipulacyjne (5-10%),
  • koszty transportu będą stanowiły od 40 do 50% kosztów magazynowania.

Dla wielu firm często sposobem na redukcję kosztów jest logistyka firm trzecich. W takim przypadku magazynowanie, kompletowanie zamówień internetowych czy wysyłka wykonywane są przez firmę zewnętrzną.

Czy możliwe jest zmniejszenie kosztów magazynowania?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy mogą zrobić coś, by nieco obniżyć koszty magazynowania w logistyce. To ważne, tym bardziej że czasem zdarza się tak, że pochłaniają one większą część zysków, jakie przedsiębiorstwo osiąga ze swojej działalności.

W wielu przypadkach skutecznym sposobem na zmniejszenie wydatków na magazynowanie może być fulfilment e-commerce, czyli zlecanie zadań logistycznych firmom zewnętrznym. To elastyczna usługa, którą można dopasować do indywidualnych potrzeb, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Firma płaci tylko za zakres usług, który jest jej rzeczywiście potrzebny, co jest rozwiązaniem znacznie tańszym niż samodzielnie utrzymywanie magazynu.

Przeczytaj także:
29.01.2025
System WMS dla e-commerce - czym jest i jakie ma zastosowanie
Czytaj więcej
13.01.2025
Drony i ich zastosowanie w e-commerce
Czytaj więcej
27.12.2024
Znaczenie elastyczności w fulfillment przy gwałtownych zmianach popytu
Czytaj więcej
17.12.2024
Jak zbudować unikalną markę online (e-brading) i zdobyć zaufanie klientów?
Czytaj więcej
08.12.2024
Platformy e-commerce - jaki CMS wybrać dla dużego sklepu?
Czytaj więcej
29.11.2024
Programy lojalnościowe i rabatowe – jak zwiększyć sprzedaż i przyciągnąć stałych…
Czytaj więcej
2022