 - na czym polega _1000x450_3d8.jpg)
Magazynowanie oraz fulfillment na żądanie to cieszące się ogromną popularnością modele logistyczne, które przynoszą sklepom internetowym liczne korzyści. Współczesne firmy zostały zmuszone do poszukiwań rozwiązań pozwalających na sprawną obsługę złożonej logistyki. Operatorzy oferują kompleksowe usługi i przejmują na siebie transport przesyłek, dzięki czemu sklep internetowy może skupić się na innych aspektach swojej działalności. Co warto wiedzieć o fulfillmencie i magazynowaniu na żądanie?
Czym jest fulfillment na żądanie?
Fulfillment na żądanie jest to innowacyjna strategia logistyczna, w której to zamówienia są realizowane oraz dostarczane do klienta od razu po zakupie i dokonaniu płatności. Co ważne, sklepy internetowe nie przechowują towarów na stałe na magazynie. Podejmują bowiem współpracę z partnerami logistycznymi albo lokalnymi punktami dystrybucji. To właśnie do ich obowiązków należy kompletowanie zamówień internetowych oraz ich transport do klientów, w możliwie najkrótszym czasie.
Fulfillmentu na żądanie- z jakimi wyzwaniami się wiąże?
On-demand fulfillment wiąże się z pewnymi wyzwaniami, jak przede wszystkim zapewnienie błyskawicznych dostaw zamówionych przez klientów e-sklepu produktów. Logistyka musi być precyzyjnie zaplanowana oraz sprawna. Wszelkie błędy mogą skutkować opóźnieniami w procesie dostawy, co odbije się negatywnie na wizerunku sklepu internetowego. Cały proces musi przebiegać płynnie i bez żadnych trudności. Najważniejszymi kwestiami jest więc zadbanie o dobrą strategię trasowania, infrastrukturę logistyczną i skuteczne zarządzanie zamówieniami. Kolejnym wyzwaniem jest skomplikowane zarządzanie zasobami, co wymusza na firmach stałą ocenę oraz prognozowanie popytu na towar, jak i dostarczanie go w optymalnych ilościach. Zdecydowanie się na model on-demand fulfillment wiąże się też z koniecznością ścisłej kontroli jakości produktów przed wysyłką ich do odbiorców. Wszystkie paczki muszą spełniać określone standardy jakości oraz bezpieczeństwa. Kontrola musi obejmować takie czynności jak: ocena stanu opakowań, weryfikacja produktów oraz zgodności z zamówieniem klienta.
On-demand fulfillment- zalety
On-demand fulfillment przynosi też e-sklepom liczne korzyści. Po pierwsze, pozwala na redukcję kosztów magazynowania. Ten model logistyczny sprawia, że sklepy działające w sieci nie muszą wcale inwestować w ogromną przestrzeń do magazynowania swoich towarów. Nie robią dużych zapasów, a ich produkty magazynowane są w lokalnych punktach dystrybucji albo u partnerów logistycznych. Kolejną zaletą jest ekspresowa dostawa przesyłek do odbiorców. Fulfillment on-demand daje możliwość zlecenia firmie zewnętrznej błyskawicznej wysyłki towarów, które są kompletowane i wysyłane praktycznie od razu po złożeniu zamówienia. Czas dostawy zostaje więc ograniczony do minimum, co wpływa na większe zadowolenie klientów, którzy chętniej skorzystają z usług e-sklepu w przyszłości. Fulfillment na żądanie wyróżnia się też elastycznością, a sklepy mogą dostosować bez problemu swoje zasoby do aktualnych potrzeb rynku.
Fulfillement na żądanie- jakich technologii potrzebuje?
Fulfillment dla e-commerce w wersji na żądanie nie mógłby być skuteczny, gdyby nie użycie innowacyjnej technologii. Ten model logistyczny wymaga zastosowania specjalnych Systemów Zarządzania Zamówieniami oraz Systemów Zarządzania Magazynem. Dzięki nim można na bieżąco kontrolować i monitorować procesy logistyczne. OMS pozwala na precyzyjne śledzenie zamówień, w celu uniknięcia błędów oraz ewentualnych opóźnień. WMS automatyzują procesy składowania, kompletowania oraz przemieszczania produktów, wpływając na optymalizację dostępnej przestrzeni magazynowej. Za pomocą automatycznych systemów kompletowania zamówień, sklep jest w stanie dobierać produkty zamówione przez klienta w sposób bezbłędny i błyskawicznie pakować je do wysyłki. Coraz częściej wykorzystywane są roboty magazynowe, które podnoszą wydajność i przyśpieszają procesy fulfillmentu.
Czym jest magazynowanie on-demand?
Magazynowanie on-demand jest to nic innego jak dostęp do usług magazynowania oraz przygotowania przesyłek w okresie większego zapotrzebowania, bez konieczności zawierania w tymże czasie umowy długoterminowej. Magazyn dla e-commerce na żądanie przydaje się, kiedy to przedsiębiorstwa obsługują zwiększoną ilość pozycji asortymentowych, a działalność sektora e-commerce doprowadza do jeszcze większej sezonowości rynku. Magazynowanie na żądanie obejmuje takie zadania jak:
- przyjęcie towaru,
- magazynowanie,
- kompletacja zamówień.
Operator magazynu przejmuje więc na siebie kluczowe zadania w zakresie transportu, magazynowania oraz kompletacji zamówień w okresie, kiedy to firma nie jest w stanie samodzielnie zarządzać towarem w okresach wzmożonej ilości zamówień w swoich obiektach. Magazyny operatorów są wyposażone w nowoczesne, innowacyjne technologie, które okazują się wsparciem w zarządzaniu obiektem i towarami klientów. Warto dodać, że operatorzy on-demand i operatorzy 3PL różnią się od siebie. Logistyka 3PL polega na powierzeniu realizacji wszystkich czy części, procesów logistycznych na dłuższy czas, natomiast magazynowanie on demand jest stosowane w danym czasie, zwłaszcza w wyjątkowych sytacjach rynkowych.
Fulfillment na żądanie jest innowacyjnym podejściem do obsługi zamówień w sklepach internetowych, które przynosi firmie liczne korzyści. Oczywiście, należy pamiętać, że wymaga użycia nowoczesnych technologii, precyzyjnego planowania oraz odpowiedniego zarządzania zasobami. Sklepy decydujące się na ten model logistyczny mogą cieszyć się z większego zadowolenia klientów, zmniejszenia kosztów magazynowania oraz możliwością elastycznego zarządzania popytem.