Organizacja magazynu w sklepie internetowym - jak skrócić czas realizacji zamówień?

01
09 2023
Organizacja magazynu w sklepie internetowym - jak skrócić czas realizacji zamówień?

Organizacja magazynu nie jest sprawą prostą. Szczególnie wtedy, kiedy dopiero stawiamy pierwsze kroki w dziedzinie e-commerce. Choć firma może już długo funkcjonować na rynku, to sprzedaż online przenosi ją w całkiem nowy wymiar. Rynek handlu internetowego jest na tyle obszerny, że koniecznym jest wygenerowanie wysoce konkurencyjnej oferty, która sprosta wymaganiom współczesnych amatorów zakupów w sieci. Na decyzje konsumenckie wpływ ma nie tylko cena, ale i skrócenie czasu realizacji zamówień. "Niecierpliwość" wynika z wielu przesłanek, co nie zmienia faktu, że szybkie doręczenia są aktualnym trendem w dziedzinie spedycji.

Organizacja magazynu e-commerce

Potrzeba opracowania sprawnego systemu logistyki magazynowej powstaje szczególnie wtedy, kiedy przedsiębiorstwo skaluje swój biznes, rozszerzając asortyment zarówno pod względem rodzaju, jak i ilości sprzedawanych dóbr. Ekspansja i podbijanie nowych rynków, czy też docieranie do nowych odbiorców wymaga znacznej ilości czasu. Przedsiębiorca mierzy się z kwestiami finansowymi, formalno-prawnymi oraz organizacyjnymi. Prowadzenie kampanii reklamowych i promocyjnych wymagają niemal stuprocentowego zaangażowania. Jak zatem znaleźć jeszcze czas na pakowanie i wysyłkę asortymentu, czy kontrolę stanu magazynowego? W tej sytuacji przychodzi z pomocą coraz popularniejsza usługa, jaką jest outsourcing magazynowy.

Outsourcing magazynowy - czym jest?

Outsourcing magazynowy nie jest niczym innym jak zleceniem prowadzenia magazynu firmie zewnętrznej, która posiada własne centrum magazynowe. Organizacja magazynu sklepu internetowego wymaga posiadania wystarczającej powierzchni oraz odpowiedniego sprzętu, na przykład wózków, podnośników, drabinek, pakowarek, etc. Logistyka magazynowa bywa skomplikowana, jeśli asortyment jest zróżnicowany, bądź konfekcjonujemy artykuły od kilku różnych dostawców. Zlecenie prowadzenia magazynu profesjonalnej i doświadczonej firmie pozwala zaoszczędzić czas i skupić się na rozwoju firmy w innych obszarach.

Na czym polega atrakcyjność outsourcingu magazynowego?

Realizacja zamówień w ramach outsourcingu pozwala na oferowanie klientom dogodniejszych warunków dostawy, na przykład wybór ulubionej firmy kurierskiej, metody doręczenia (do rąk lub do automatu), a także korzystniejszych cen. Profesjonalna logistyka magazynowa pozwala skrócić czas realizacji zamówień, do niezbędnego minimum, dzięki czemu towar może "wyjść" do klienta jeszcze w ten sam dzień, a nawet w godzinach nocnych, dzięki czemu może zostać doręczony już następnego dnia.

 

Przeczytaj także:
29.08.2023
Logistyka zwrotów - jak skutecznie zarządzać procesem zwrotów towarów?
Czytaj więcej
21.06.2023
Obsługa klienta e-Commerce: tendencje 2023
Czytaj więcej
26.04.2023
Outsourcing logistyczny: co to jest i jakie korzyści przynosi dla biznesu?
Czytaj więcej
25.07.2022
Co to jest fulfilment?
Czytaj więcej
25.07.2022
Przewodnik po 3PL: dlaczego potrzebujesz go do skalowania swojego biznesu
Czytaj więcej
2022