Q-commerce - o szybkości dostaw w e-commerce

13
12 2023
Q-commerce - o szybkości dostaw w e-commerce

Co warto wiedzieć o szybkich i inteligentnych dostawach?

Szybkie i inteligentne dostawy, czyli Q-commerce to nowoczesny model biznesowy umożliwiający wygodną i efektywną realizację zamówień, która odbywa się za pośrednictwem odpowiedniej platformy e-commerce lub dedykowanej aplikacji. Oba rozwiązania bazują na sztucznej inteligencji i automatyzacji procesów. Quick commerce stosowane jest w kilku branżach, między innymi w spożywczej, gdzie szybkość dostarczanego zamówienia ma ogromne znaczenie.

Jak działa Quick commerce?

Quick commerce to nowoczesne rozwiązanie, którym zainteresowanych jest już coraz więcej sklepów internetowych. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak wiedzieć, w jaki sposób to działa. Otóż w quick commerce wykorzystuje się tzw. dark stores. Są to magazynu rozpieszczone w różnych, często bardzo od siebie odległych częściach miasta. To pozwala na wygodny odbiór towaru do klienta lub szybką dostawę pod wskazany przez niego adres na terenie miasta. To właśnie dzięki odpowiedniemu doborowi lokalizacji możliwe jest zapewnienie ekspresowej dostawy.

Cały system quick commerce jest bardziej zaawansowany pod względem zastosowanych technologii niż inne znane do tej pory. Jak już wiadomo, w ramach szybkich dostaw wykorzystuje się specjalne platformy e-commerce lub dedykowane aplikacje mobilne. Wszytko to w swoim działaniu bazuje na wykorzystaniu sztucznej inteligencji, której zadanie polega przede wszystkim na analizie zachowań użytkowników czy przewidywaniu ich potrzeb. To w efekcie przekłada się na to, że sklep internetowy może osiągać większe zyski i lepiej szacować grupy docelowe, do których ma kierować swoje produkty.

W większości przypadków szybkie dostawy realizowane są poprzez outsourcing logistyczny, czyli najprościej rzecz mówiąc przez firmy zewnętrzne.

Czy warto korzystać z Quick commerce? Jakie zalety ma to rozwiązanie?

Quick commerce to zagadnienie, które interesuje coraz większe grono przedsiębiorców prowadzących swoje biznesy online. Nic zatem dziwnego w tym, że poszukują oni informacji o tym, jak takie rozwiązanie mogliby wdrożyć w swoich sklepach.

Szybkość i wygoda to nie jedyne zalety. Q-commerce to możliwość personalizacji i dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb klienta dzięki precyzyjnej analizę danych obejmującej między innymi preferencje, historię zakupów, lokalizację czy porę dnia. Dzięki temu, że firmy quick commerce dość dobrze analizują potrzeby klienta, mogą przygotowywać wiele ciekawych, spersonalizowanych ofert wpływających na satysfakcję klienta.

W przypadku quick commerce logistyka i magazynowanie są na znacznie wyższym poziomie niż w przypadku tradycyjnego e-commerce. Automatyczne magazyny czy inteligentne systemy pakowania to przyszłość szybkich dostaw, lepsze zarządzanie zapasami, co prowadzi do minimalizowania kosztów, na czym zależy wielu przedsiębiorcom prowadzącym biznes online.

Ze względu na to, że większość sklepów korzystających z quick commerce wykorzystuje outsourcing usług logistycznych, stawiają oni najczęściej na fulfillment. W praktyce oznacza to, że firma zewnętrzna zajmuje się wszystkim (pakowanie, kompletowanie zamówień itp.), co jest niezbędne to tego, by produkt trafił do zamawiającego. Taka kompleksowość jest jednym z czynników mających wpływ na szybkość dostaw. Nie da się ukryć, że przy Q-commerce czas dostawy jest znacznie krótszy niż w klasycznym e-commerce.

Kiedy korzystanie z Quick commerce ma największy sens?

Model quick commerce, choć ma bez wątpienia wiele zalet jest też dość specyficzny, dlatego nie każda firma będzie mogła od razu wdrożyć u siebie to rozwiązanie (wiele odpowiedzi na pytane dla kogo jest to dobra opcja, można znaleźć poprzez doradztwo logistyczne).

Nie zawsze szybkość dostaw będzie istotna. Decydując się na quick commerce, należy znać przede wszystkim swoich klientów i oszacować, czy takie rozwiązanie będzie dla nich optymalne i przyniesie oczekiwane rezultaty.

Są pewne branże, w których wdrożenie quick commerce będzie znacznie prostsze niż w innych. Chodzi tu przede wszystkim o bary typu fast food (tu szybkie i wygodne dostawy są równie ważne co jedzenie), apteki czy sklepy spożywcze. Oczywiście to nie jedyne branże, w których ekspresowa dostawa w e-commerce będzie miała duże znaczenie. Tak naprawdę quick commerce to model, który jak prognozują specjaliści, w najbliższych latach będzie się dynamicznie rozwijał, nadając branży e-commerce zupełnie innego charakteru. Dostarczanie produktów będzie nie tylko szybsze, ale i łatwiejsze poprzez korzystanie z usług takich jak np. copacking.


Prędkość w e-commerce, jeśli chodzi o dostawy, jest istotna z puntu widzenia klientów zamawiających towary ze sklepów online. W związku z tym przedsiębiorcy powinni zainteresować się tym, co to jest Q-commerce i jak wdrożyć to w swoją działalność.

 

Przeczytaj także:
29.01.2025
System WMS dla e-commerce - czym jest i jakie ma zastosowanie
Czytaj więcej
13.01.2025
Drony i ich zastosowanie w e-commerce
Czytaj więcej
27.12.2024
Znaczenie elastyczności w fulfillment przy gwałtownych zmianach popytu
Czytaj więcej
17.12.2024
Jak zbudować unikalną markę online (e-brading) i zdobyć zaufanie klientów?
Czytaj więcej
08.12.2024
Platformy e-commerce - jaki CMS wybrać dla dużego sklepu?
Czytaj więcej
29.11.2024
Programy lojalnościowe i rabatowe – jak zwiększyć sprzedaż i przyciągnąć stałych…
Czytaj więcej
2022